Úvod

best web directories

best free templates

Kontakt

VÝCVIK PSOV V ZIMNÝCH MESIACOCH NOVEMBER AŽ MAREC NEPREBIEHA

 

 

VÝCVIK PSOV VŠEOBECNE

Výcvik psov vsa týka všeobecnej výchovy všetkých psíkov, bez ohľadu na rasu, či veľkosť psa. Všetky moje techniky sú založené na hre so psom. Takýmto spôsobom sa psík dokáže omnoho rýchlejšie a hlavne dlhodobo naučiť rôzne cviky a zapamätať si povely. Účelom je naučiť psíka pracovať tak na vodítku, ako aj bez neho. Je naozaj nadmieru dôležité, aby medzi majiteľom psíka a samotným psíkom bola vzájomná dôvera. Aby ste si dokázali pustiť psíka na voľno a nemuseli sa báť, či si ho stihnete včas zavolať, nemali obavu z toho, či vám neutečie za iným psom, či vám neutečie napríklad za autom, či cyklistom. Samozrejme je veľmi dôležité naučiť malé šteniatko správne začať chápať život okolo seba, aby našlo svoje sebavedomie a zároveň nerobilo nič nad svoje možnosti. Aby nebolo bojazlivé a na druhej strane zasa zabrániť tomu, aby bol psík agresívny. Ak sa naučí psík, jedno, alebo druhé, žije sa s takýmto psíkom veľmi ťažko. Preto je veľmi dôležitá socializácia psíkov, ktorú mnohí majitelia psov zanedbajú v domnienke, „však je to ešte šteniatko". No práve v šteňacom veku je dôležité urobiť zopár správnych krokov k tomu, aby váš pes bol presne taký, ako si to vy predstavujete. Nie je nič horšie ako to, keď si so svojim psom nerozumiete. Venujem sa naozaj celej škále výcviku, všetkým možným povelom. Som pripravená spolu s vami naučiť vášho psíka, to, čo potrebujete spolu zvládnuť vo vašom bežnom živote. Podotýkam spolu s vami, lebo naučiť psíka rôzne povely dokážem veľmi rýchlo a mňa počúvať bude, dôležité na mojom výcviku je to, aby poslúchal hlavne vás, preto sa vo výcviku venujem vám a vášmu psovi v rovnakej miere. No a čo všetko sa u mňa môže psík naučiť?

Sú to hlavne:

Pri výcviku pristupujem ku zákazníkom individuálne, to znamená, že ste pri výcviku len vy, ja a váš psík. Samozrejme podľa potreby zapájam do výcviku aj moje kolegyne, podľa toho, čo práve cvičíme a čo chceme psíka naučiť. Pri použití všetkých štyroch mojich psíkov sa váš psík zažne učiť správať vo svorke, čo je veľmi dôležité aj pri samotnej hre, aby psík vedel, čo si môže na ktorého psíka vo svorke dovoliť a čo na druhej strane nie, aby neprišlo k bitke medzi psami. V mojej psej svorke ešte neprišlo nikdy ku konfliktom a dokážu to naučiť aj vášho psíka.

Naozaj škála mojich techník pri výcviku je veľká, preto uprednostňujem osobné stretnutie, na ktorom po zoznámení sa s vaším psíkom viem poradiť, v akom výcviku bude dobré pokračovať, aby sme spolu dosiahli ten najlepší výsledok.

Výber výcvikovej školy:

Je mnoho možností, ako si vycvičiť psíka. Jednou z nich je návšteva výcvikovej školy. V dnešnej dobe pribúdajú výcvikové školy ako huby po daždi a tak ako v iných službách, tak aj tu vznikajú školy, ktoré vedú niekedy ľudia s minimom skúseností s výcvikom psov. Preto som sa rozhodla ponúknuť Vám zopár rád, ako sa orientovať pri výbere školy, aby ste zbytočne neminuli kopec peňazí a pritom neostali s výcvikom svojho psíka stále na tej istej úrovni.

V prvom rade si musíte položiť otázku, aký druh výcviku chcete absolvovať. Sú v podstate tri druhy výcviku.

Prvý z nich je ten asi najdrahší, keď psíka dáte niekam na mesiac do školy a škola Vám "garantuje", že dostanete vycvičeného psa. Túto metódu nedoporučujem, lebo dáte svojho psíka úplne do cudzích rúk a na dosť dlhý čas. Psík prechádza samozrejme určitým stresom z odlúčenia od Vás a vy nemáte výcvik vášho psíka pod kontrolou. Psychika psíka, hlavne v mladom veku môže byť nevhodným prístupom k nemu zo strany cvičiteľa, alebo iného psa v blízkosti, veľmi porušená a bude to mať dôsledky v ďalšom živote Vás a vášho psíka. A keď aj pes zvládne takýto kurz "bez ujmi", tak Vás bude poslúchať iba chvíľku, potom zistí, že už nad ním nie je prísna ruka cvičiteľa a postupne zisťuje, čo si k Vám môže ešte dovoliť a poslušnosť si upraví podľa vašej dôslednosti s dávaním povelov a ich kontrolou.

Druhou metódou výcviku je skupinový výcvik v kurzoch poslušnosti. Táto metóda je omnoho lepšou, ako tá prvá, lebo okrem toho, že sa váš psík učí rôzne povely a poslušnosť, zároveň sa aj Vy učíte pracovať so psíkom a dané povely mu dávať v čase, keď je to potrebné. No v danej skupine sa nachádza väčšinou viac psíkov, rôznych veľkostí, veku, povahy a pod a tak sa Vám tréner nemôže dostatočne venovať. Vášho psíka rušia ostatní psi v kurze a jeho sústredenosť je tým naštrbená. Nevýhodou je hlavne to, že sa od Vás vyžaduje, aby ste prišli presne na tú hodinu, kedy kurz prebieha a keď neprídete, hodina Vám prepadne a Vy prídete o svoje peniaze a hlavne o dôležitú hodinu výcviku, ktorá Vám v ďalšom tréningu bude chýbať.

Tretou metódou je individuálny výcvik psa, kedy na cvičisku je iba tréner, Vy a Váš psík. Metóda výcviku je podobná skupinovému, keď trénujete so svojim psíkom Vy, s tým rozdielom, že sa tréner venuje iba Vám a tak sa za hodinu výcviku naučíte spolu s Vašim psíkom omnoho viac, ako za hodinu v kurze. A keď sa náhodou z nejakého dôvodu nezúčastníte dohodnutej hodiny, tak si s trénerom dohodnete iný termín a neprídete ani o peniaze a hlavne ani o hodinu tréningu. Posledná metóda sa mi vo výcviku najviac osvedčila a preto ju samozrejme uprednostňujem.

 

 

ČO PSÍKA NAUČÍME?

OTÁZKY A ODPOVEDE

 

Ako si vybrať tú najvhodnejšiu výcvikovú školu pre Vášho psíka a pre Vás?

 

Ako prebieha u nás výcvik psa?

 

Ku každému psíkovi a jeho pánovi pristupujem individuálne, to znamená, že na cvičisku ste len Vy, Váš pes a ja. Psík nie je nikým a ničím rušený a tak výcvik prebieha efektívnejšie. Na to, aby si Váš psík zvykal aj na iných psov využívam neskôr prítomnosť svojich piatich psov.

 

Kedy začať s výcvikom psíka?

 

Odporúčam hneď, keď si psíka prinesiete domov. Záleží však na tom, či si prinesiete šteniatko, alebo už staršieho psíka. V každom prípade si váš psík musí zvyknúť na váš hlas a svoje meno, to je to najdôležitejšie.